I fredags summerade jag min första vecka på Salgado. Den här veckan inleder jag med ett par rader på min personliga blogg om vad jag ska pyssla med på Salgado, nämligen projektledning inom sociala medier och sök. Och om mina tankar om äkthet, hjärta och hållbarhet. 

Som du kanske känner till, så bytte jag bransch för ett par år sedan. Från skolvärld till medievärld. Jag har kombinerat de pedagogiska erfarenheterna med studier i kommunikation, projektledning och sociala medier. Studierna summerade jag också med praktiska erfarenheter genom att själv kasta mig ut i de sociala kanalerna. Både som privatperson men också genom Fotosöndag som jag driver ideellt vid sidan av mitt arbete på Salgado.

Foto: Karl Nilsson, beta75

Allt annat än att basunera ut budskap
Jag har även provat på att driva eget företag under en tid, och då tog jag också steget ut i de sociala medierna. Det var lite av ett experiment för att se vad det skulle kunna ge mig i form av kontakter, kunskap och spridning. Jag ville veta vilket intresse och hur stort engagemang jag skulle förtjäna. Var det jag erbjöd tillräckligt intressant? Tidigt förstod jag att sociala medier handlar om allt annat än att basunera ut sitt budskap som företag. Det handlar om att lyssna och att skapa relationer.

Hjärta ger hållbarhet
Relationer, som för att vara hållbara, måste bygga på äkthet och vad jag tror – hjärta i det du är och gör. Om du tror på dig själv, din produkt eller tjänst, om den finns i ditt hjärta och erbjuder dina lyssnare, vänner och eller potentiella kunder något relevant – då kommer du ha alla möjligheter att lyckas. En nypa kreativitet och lite mod så har du kommit en bra bit till på vägen mot en lyckad digital närvaro.

Medvetna val är smart
Om du också känner till hur du kan synas bättre i den digitala världen och har stabila strategier för det, då har du kommit ytterligare en bit. Den närvaro du bygger genom att välja vad du säger och var du tar plats har största betydelse för ditt varumärke. Det du säger men också det du inte säger har betydelse för den bild som omvärlden får av dig och ditt företag.

“Den vanliga världen”
Sociala medier handlar om dialog och kunskapsinhämtande i första hand. Ett ömsesidigt givande och tagande helt enkelt. Ja, det låter enkelt och ja, det fungerar egentligen precis som i “den vanliga världen”. Men hur enkelt är det att skapa engagemang i de sociala kanalerna egentligen?

Nu finns jag på Salgado som projektledare och du är varmt välkommen att höra av dig om såväl stort som smått. Via mail, telefon eller över en kopp kaffe kanske. Här når du mig…

  • 0709-56 58 83
  • maja[a]salgado.se
  • hej[a]majalarsson.se

Den 11 maj pratar jag om LinkedIn på vårt kostnadsfria frukostseminarie. Vi kanske ses där? Ha en fin start på arbetsveckan och unna dig riktigt gott kaffe!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...