Använd kladdpapper när du ritar för att ge dig själv friheten att testa dig fram och inte bara rita ner den första bästa symbol du kommer på.
Ställ in dig själv på att du bara ska skissa först. Att det inte måste och inte ens ska bli “bra” eller “rätt” när du skissar. Utan att du ska känna dig fram med syftet att komma på idéer och testa hur dom idéerna kan se ut som symboler.
När du har skissat ner idéerna kan du ringa in de du tycker bäst om och rita rent dessa och spara i ditt symbolbibliotek.
Högst upp under “material” kan du se två olika exempel på arbetsprocesser. En där jag direkt ritar med tusch. Den andra där jag väljer blyertspennan.
Såhär olika kan arbetsprocessen se ut.
I den vänstra bilden har jag använt tuschpenna och gått in med inställningen "jag ska rita en symbol för ett äpple". Medan jag i den högra bilden använt blyerts och känt mig fram. Här har jag haft inställningen att jag ska rita en symbol för ett äpple.
Då jag med den suddbara blyertsen befinner mig i ett mer rörligt sinnestillstånd, medveten om möjligheten att sudda, dyker andra idéer spontant upp när jag sätter ner pennan. Ett äpple fick sällskap av äppelblom och ett bi som flyger förbi. Sen började jag plötsligt fundera på var gränsen, rent formmässigt, kan gå mellan ett äpple och ett päron. Jag har helt enkelt känt mig fram och fått med mig en mycket rikare skörd. En skörd jag kan använda i mitt symbolbibliotek.