Sockan Skuttunge – stickmönster

70,00 kr inkl. moms

Sockan Skuttunge är skapad för att ge dig en rofylld och lustfylld stickupplevelse. Jag hoppas också att det blir de där sockorna du gärna drar ur byrålådan var och varannan dag – och som du vill laga när du en dag nött hål på dem. Beskrivningen är väl genomarbetad och finns i fem storlekar (35–42).

I mönstret ingår:

  • steg-för-steg-instruktioner för häl, fot och tå
  • en översiktstabell som snabbguide
  • diagram och illustration med plats för egna anteckningar
  • foton som visar detaljer och helhet

Du får också tips på hur du kan anpassa sockan till en mer figurnära eller lösare passform – precis som du själv vill ha den!

 

 

Kategori:

Beskrivning

Skaftet har en enkel spets/strukturstickning som du snart lär dig utantill. Mellan spetsvarven följer vilsamma resårvarv. Resåren fortsätter sömlöst över i häl samt ovansida fot. Och även under hålfoten finns ett parti resår – vilket ger extra komfort och gör att sockan sitter stadigt på plats!

Jag själv stickar fast, men sockan är konstruerad så att den passar fint även om din stickfasthet blir något lösare. Sockan Skuttunge kan stickas både med strumpstickor och lång rundsticka med tekniken Magic Loop. Tack vare olika varianter av resår formar den sig smidigt efter foten och ger en följsam och bekväm passform.

Mitt varmaste tack till er fantastiska teststickare: Lotte, Ulrika, Ann, Madelen, Marie och Christin, som hjälpt mig att slipa på siffror och formuleringar!

Du kan inte ångra köp som är digitala nedladdningar då det inte går att lämna tillbaka produkten.